Claritin - offisiell * bruksanvisning

INSTRUKSJONER
på medisinsk bruk av stoffet

Registreringsnummer - П N013494 / 01 (tabletter); P N013494 / 02 (sirup).

Handelsnavn for stoffet - Claritin.

Det internasjonale ulisensierte navnet er loratadin (loratadin).

Doseringsform - tabletter; sirup

struktur
Tabletter: aktiv ingrediens - loratadin 10 mg,
hjelpestoffer - laktosemonohydrat, maisstivelse, magnesiumstearat.
Syrup: aktiv ingrediens - loratadin 1 mg / ml,
hjelpestoffer - propylenglykol, glyserol, sitronsyremonohydrat (alternativt sitronsyre vannfri), natriumbensoat, sukrose (granulert), kunstig smak (fersken), renset vann.

beskrivelse
Tabletter: ovalformede tabletter med hvit eller nesten hvit farge, uten utenlandsk inneslutning, på den ene siden er det fare, varemerket "kopp og kolbe" og tallet "10", den andre siden er glatt.
Sirup: En klar, fargeløs eller gulaktig sirup som ikke inneholder noen synlige partikler.

Farmakoterapeutisk gruppe
Antiallergisk - N1-histaminreseptorblokker.

ATX-kode: R06AX13

Farmakologiske egenskaper
Farmakodynamikk: Claritin - et antihistaminmedisin - selektiv perifer blokkering N1-histaminreseptorer. Det har en rask og langvarig anti-allergisk effekt. Virkningsmåte - innen 30 minutter etter inntak. Antihistamin-effekten tøyer etter 8-12 timer fra begynnelsen av tiltaket og varer mer enn 24 timer. Claritin trenger ikke inn i blodhjernebarrieren og påvirker ikke sentralnervesystemet, har ikke anticholinerge og beroligende effekter (døsighet), påvirker ikke hastigheten på de psykomotoriske reaksjonene. Ta Claritin forlenger ikke QT-intervallet på EKG.
Farmakokinetikk: Claritin absorberes raskt i mage-tarmkanalen. Tiden for å nå maksimal plasmakonsentrasjon av loratadin er 1,3 timer, og dets aktive metabolitt, desloratadin, er 2,5 timer. Spise øker tiden for å nå maksimal konsentrasjon (Tmax) loratadin og desloratadin i ca. 1 time. Maksimal konsentrasjon (Cmaxa) loratadin og desloratadin er ikke avhengig av inntak av mat. Maksimal konsentrasjon øker hos eldre pasienter, pasienter med kronisk nyreinsuffisiens eller alkoholisk leverskade.
Loratadin metaboliseres til desloratadin av cytokrom P450 ZA4 og, i mindre grad, cytokrom P450 2D6. Ekskresert i urin og galle. Halveringstiden til loratadin er fra 3 til 20 timer (gjennomsnittlig 8,4 timer), og desloratadin er fra 8,8 til 92 timer (i gjennomsnitt 28 timer); Hos eldre pasienter, fra 6,7 ​​til 37 timer (gjennomsnittlig 18,2 timer) og 11 til 39 timer (i gjennomsnitt 17,5 timer). Halveringstiden øker med alkoholskader i leveren (avhengig av alvorlighetsgraden av sykdommen) og endres ikke i nærvær av kronisk nyresvikt.
Hemodialyse påvirket ikke farmakokinetikken til loratadin og dets aktive metabolitt.

Indikasjoner for bruk
- Seasonal (pollinosis) og helårs allergisk rhinitt og allergisk konjunktivitt - eliminering av symptomene forbundet med disse sykdommene - nysing, kløe i neseslimhinnen, rhinoré, brennende følelse og kløe i øynene, rive.
- Kronisk idiopatisk urtikaria
- Hudsykdommer av allergisk opprinnelse.

Kontra
- Intoleranse eller overfølsomhet overfor loratadin eller annen komponent av legemidlet,
- alder opptil 2 år
- laktasjonsperiode.

Med forsiktighet
- graviditet,
- leversvikt.

Bruk under graviditet og amming
Bruken av Claritin under graviditet er bare mulig dersom den tiltenkte fordelen til moren oppveier den potensielle risikoen for fosteret.
Claritin utskilles i morsmelk, så når man foreskriver legemidlet under amming, bør spørsmålet om seponering av amming løses.

Dosering og administrasjon
Innvendig, uansett måltidstider.
Voksne. inkludert eldre og ungdommer over 12 år, anbefales det å ta Claritin i en dose på 10 mg (1 tablett eller 2 teskjeer (10 ml) sirup) en gang daglig.
For pasienter med nedsatt leverfunksjon eller nedsatt nyrefunksjon bør startdosen være 1 tablett (10 mg) eller 2 ts (10 ml) sirup annenhver dag.
Barn i alderen 2 til 12 år, dosen Claritin anbefales å utnevne, avhengig av kroppsvekt:
- med en kroppsvekt på mindre enn 30 kg, 5 mg (1 ts (5 ml) sirup eller 1/2 tablett) en gang om dagen.
- med en kroppsvekt på 30 kg eller mer - 10 mg (2 ts (10 ml) sirup eller 1 tablett) 1 gang per dag.

Bivirkninger
Bivirkningene nedenfor, med Claritin, oppstod med en frekvens på> 2% og omtrent samme frekvens som med placebo ("pacifiers").
Hos voksne ble det observert hodepine, tretthet, tørr munn, døsighet, gastrointestinale sykdommer (kvalme, gastritt) og allergiske reaksjoner i form av utslett. I tillegg var det sjeldne rapporter om anafylaksi, alopeci, unormal leverfunksjon, hjertebank og takykardi.
Barn hadde sjelden hodepine, nervøsitet, sedering. Som hos voksne var forekomsten av disse fenomenene på samme nivå som med placebo (dummy).

overdose
Symptomer: døsighet, takykardi, hodepine. I tilfelle av overdose, kontakt lege umiddelbart.
Behandling: Magespray (fortrinnsvis 0,9% natriumkloridoppløsning), mottatt adsorbenter (pulverisert aktivert karbon med vann), symptomatiske midler.
Loratadin utskilles ikke ved hemodialyse.

interaksjon
Spising påvirker ikke effektiviteten av stoffet.
Claritin forbedrer ikke effekten av alkohol på sentralnervesystemet. Når Claritin ble tatt sammen med ketokonazol, erytromycin eller cimetidin, økte plasmakonsentrasjonen av loratadin og dets metabolitt, men denne økningen ble ikke manifestert klinisk, inkludert i henhold til elektrokardiografi.

Spesielle instruksjoner
Barn under 3 år anbefales å ta Claritin som sirup.
Ingen negativ effekt av Claritin på evnen til å kjøre bil eller å utføre andre aktiviteter som krever økt oppmerksomhets oppmerksomhet ble avslørt.

Utgivelsesskjema
Tabletter på 10 mg: på 7, 10 eller 15 tabletter i blisterene laget av polyvinylklorid og aluminiumsfolie. På 1, 2 eller 3 blister sammen med søknadsinstruksjonen i en papppakke.
Sirup 1 mg / ml: 60 eller 120 ml i mørke glassflasker, forseglet med aluminiumskruehetter, med beskyttelsesring mot utilsiktet åpning og en polyetylenpakning; på 1 flaske komplett med en plastskjeepakke og applikasjonsinstruksjonen i en papppakke.

Lagringsforhold
Ved en temperatur ikke høyere enn 25 ° С.
I rekkevidde av barn.

Holdbarhet
Piller - 4 år.
Sirup - 3 år.
Ikke bruk etter utløpsdato.

Salgsbetingelser for apotek
Over disken.

Navn og adresse til produsenten
Schering-Plough Labo NV, Indushtriepark 30, B-2220, Heist-op-den-Berg, Belgia.

Forbrukerklager sendt til:
Shering-Plough LLC
119049, Moskva, st. Shabolovka, d. 10, s. 2

Klaritin: bruksanvisning, analoger og anmeldelser, priser på apotek i Russland

Claritin er et antiallergisk middel, histamin H1-reseptorblokker. Det brukes til å lindre symptomene på sesongmessig eller helårs rhinitt av allergisk opprinnelse.

Aktiv ingrediens - Loratadine - tricyklisk forbindelse med en utprøvd antihistamin effekt. Det har en rask og langvarig anti-allergisk effekt.

Loratadin og dets metabolitter trenger ikke inn i BBB. Claritin påvirker ikke sentralnervesystemet, viser ikke anticholinerge og beroligende effekter, påvirker ikke hastigheten på psykomotoriske reaksjoner. Ved utførelse av en klinisk studie hvor Claritin ble brukt i 90 dager i en dose som var 4 ganger høyere enn terapeutisk, var det ingen klinisk signifikant forlengelse av Q-T-intervallet på EKG.

Ved langvarig behandling er klinisk signifikante endringer i vitale tegn mulig: fysiske undersøkelsesdata, laboratorieresultater eller EKG.

Loratadin har ikke betydelig selektivitet for histamin H2-reseptorer. Nesten ingen effekt på kardiovaskulærsystemet eller pacemakerfunksjonen.

Etter å ha tatt pillen Claritin, begynner den å virke innen 30 minutter. Antihistamin effekten når maksimalt etter 8 til 12 timer fra begynnelsen av tiltaket og varer mer enn en dag.

Indikasjoner for bruk

Hva hjelper Claritin piller? I følge instruksjonene er stoffet foreskrevet i følgende tilfeller:

  • behandling av sesongmessig og helårs allergisk rhinitt og eliminering av symptomer forbundet med disse sykdommene: nysing, kløe i neseslimhinnen, rhinoré, brennende følelse og kløe i øynene;
  • behandling av hudsykdommer av allergisk opprinnelse (inkludert kronisk urtikaria) hos voksne og barn i alderen 3 år.

Instruksjoner for bruk klaritin, doseringstabletter

Piller tas oralt, uavhengig av måltidet.

Standarddoseringen av Claritin tabletter, i henhold til bruksanvisningen - 1 tablett 10 mg 1 gang per dag. Barn under 12 år justerer dosen avhengig av kroppsvekt.

Barn fra 2 til 12 år med vekt opp til 30 kg - 5 mg hver (1/2 tablett eller 5 ml sirup), og med en vekt på 30 kg og over - 10 mg hver (1 tablett Klaritin).

Barn fra 2 til 3 år manual anbefaler bruk av sirup Claritin, tabletter opptil 3 år er kontraindisert.

Ved kronisk nyresvikt og hos eldre pasienter er dosejustering ikke nødvendig.

For personer med nedsatt leverfunksjon eller nyrefeil bør startdosen være 10 mg (1 tablett eller 2 teskjeer / 10 ml / sirup) annenhver dag.

Bivirkninger

Instruksjonen advarer om muligheten for utvikling av følgende bivirkninger ved forskrift av Claritin tabletter:

  • På den delen av fordøyelsessystemet hos voksne: kanskje - tørr munn, kvalme, gastritt; sjelden - leverdysfunksjon.
  • Fra siden av sentralnervesystemet hos voksne: kanskje - hodepine, tretthet, døsighet; hos barn (sjelden) - hodepine, nervøsitet, beroligende effekt.
  • Allergiske reaksjoner hos voksne: hudutslett er mulig; sjelden - anafylaktiske reaksjoner.
  • Dermatologiske reaksjoner hos voksne: Det var sjeldne rapporter om alopecia.

Kontra

Det er kontraindisert å utpeke Claritin i følgende tilfeller:

  • alder opptil 2 år (for sirup);
  • alder opptil 3 år (for tabletter);
  • ammingstid (amming);
  • sjeldne arvelige sykdommer (forstyrrelser i toleransen av galaktose, laktasemangelbit eller glukose-galaktosemalabsorpsjon) - på grunn av tilstedeværelsen av laktose, som er en del av tabletter;
  • mangel på sukrase / isomaltase, fruktoseintoleranse, glukose-galaktosemalabsorpsjon - på grunn av tilstedeværelsen av sukrose, som er en del av sirupen;
  • overfølsomhet overfor stoffet.

Forsiktighetsregler bør foreskrives for pasienter med alvorlig nedsatt leverfunksjon under graviditet.

overdose

Overdose symptomer - døsighet, takykardi, hodepine.

Anbefalt mageutslipp, ta adsorbenter (pulverisert aktivert karbon med vann), symptomatisk og støttende terapi.

Det aktive stoffet utskilles ikke ved hemodialyse. Etter å ha gitt nødhjelp, er det nødvendig å fortsette å overvåke pasientens tilstand.

Analoger Claritin, pris på apotek

Hvis det er nødvendig, kan Claritin-tabletter erstattes av en analog for terapeutisk virkning - disse er antihistaminer:

Valg av analoger Det er viktig å forstå at instruksjonene for bruk av Claritin, pris og omtaler, ikke gjelder for legemidler av tilsvarende effekt. Det er viktig å konsultere en lege og ikke å gjøre en uavhengig erstatning av legemidlet.

Pris på russiske apotek: Claritin tabletter 10 mg 10 stk. - Fra 217 til 255 rubler, er sirupens pris 60 ml - fra 246 til 273 rubler, ifølge 597 apotek.

Oppbevares ved temperaturer opptil 25 ° C. Oppbevares utilgjengelig for barn. Holdbarhet: tabletter - 4 år, sirup - 3 år.

Salgsbetingelser for apotek - uten resept.

På internett er det ganske ofte vurderinger av Klaritin sirup og tabletter, men folkets oppfatning om handlingen er ganske tvetydig. Mange rapporterer at stoffbehandling har vært effektiv for dem. Selv om noen mennesker måtte lete etter et mer egnet middel, siden deres allergiske symptomer bare var litt redusert.

Claritin

Produktnavn:

Claritin (Claritine)

struktur

Claritin tabletter
Aktiv ingrediens (i 1 tablett): loratadin (10 mg).
Hjelpestoffer: laktose, maisstivelse, magnesiumstearat.

Claritinsirup
Aktiv ingrediens (i 5 ml sirup): loratadin (5 mg).
Hjelpestoffer: glycerol, propylenglykol, natriumbensoat, sitronsyre, granulert sukrose, kunstig smak (fersken), vann.

Farmakologisk aktivitet

Claritin er et antihistamin, en selektiv H1-reseptorblokker. Den aktive ingrediensen i legemidlet er loratadin, en trisyklisk forbindelse. Etter å ha tatt 10 mg (en dose) eller flere doser av legemidlet på grunnlag av hudtester på histamin, ble det funnet at en utprøvd antihistamin effekt utvikler seg i 1-3 timer og når en toppverdi i området fra 8 til 12 timer fra begynnelsen av handlingen. Antihistamin effekten fortsetter gjennom hele dagen. Det var ingen utvikling av bærekraft, selv når du tok stoffet i 28 dager. Ved å studere effekten av legemidlet på varigheten av QT-intervallet i en elektrokardiografisk studie, ble Claritin brukt i en dose på 4 ganger den medisinske terapeutiske dosen av legemidlet i 90 dager. Samtidig var det ingen klinisk signifikant økning i intervallet på EKG.

Metabolisert av hepatocytter av CYPZA4-enzymet i desloratadin. I mindre grad er CYP2D6 isoenzym involvert i stoffskiftet. Elimineres med galle og urin. Halveringstiden til loratadin er fra 3 til 20 timer (ca. 8,4 timer). Halveringstiden for metabolitten desloratadin er fra 8 til 92 timer (gjennomsnittlig 28 timer).

Indikasjoner for bruk

• Med sesongmessige (samt hele året) rhinitt av allergisk opprinnelse for lindring av tegn på sykdommen (kløe i neseslimhinnen, nysing, rhinoré, kløe og brennende i øynene);
• allergiske hudsykdommer, inkludert urtikaria (inkludert for barn fra 2 år).

Metode for bruk

Den anbefalte dosen for barn over 12 år, eldre og voksne pasienter er 1 tablett (10 mg) 1 time per dag (2 ts for en sirup).
Den anbefalte dosen av Claritin for barn 2-12 år er 5 ml sirup (1 teskje) eller en halv tablett (5 mg) forutsatt at kroppsvekten ikke er høyere enn 30 kg. Med en masse større enn 30 kg, anbefales den voksne dosen av Claritin (sirup eller tabletter).
Ved nedsatt lever- eller nyrefunksjon bør startdoseringen av Claritin være 1 tablett eller 10 ml sirup (10 mg) annenhver dag (med kreatininclearance mindre enn 30 ml / min).

Bivirkninger

Hyppigheten av følgende bivirkninger ved bruk av Claritin skiller seg ikke fra det ved bruk av placebo.
Fordøyelsessystemet (registrert hos voksne): kvalme, tørr munn, gastritt; i sjeldne tilfeller hepatitt.
Immunsystemet (registrert hos voksne): anafylaktiske reaksjoner (sjeldne) og utslett.
Sentralnervesystemet: tretthet, hodepine, døsighet (hos voksne); sedering, nervøsitet, hodepine (hos barn, sjelden).
Hudreaksjoner: hos voksne ble det funnet isolerte tilfeller av alopecia.

Kontra

• Intoleranse mot loratadin eller andre ingredienser Claritin;
• ammingstid;
• alder opptil 2 år

graviditet

Utnevnt til gravide kun når det er absolutt nødvendig. I eksperimentelle studier oppdages ikke teratogene effekter på fosteret. Den aktive ingrediensen Claritin og dets metabolitt (descarboethoxyloratadin) går lett inn i morsmelken, og konsentrasjonen av disse stoffene i morsmelk er i nivå med plasmainnholdet. Derfor, når du forskriver stoffet til lakterende kvinner, bør amming stoppes.

Drug interaksjoner

Kombinasjonen med cimetidin, ketokonazol og erytromycin forårsaker en økning i plasmakonsentrasjonen av loratadin. Dette fører imidlertid ikke til klinisk signifikante endringer i elektrokardiografi.

overdose

Palpitasjoner, hodepine, døsighet hos voksne pasienter. Lignende symptomer utviklet seg bare med en signifikant overdosering av Claritin (40-180 mg i forhold til anbefalt 10 mg). Når barn med en vekt på opptil 30 kg ble tatt i doser større enn 10 mg, utviklet ekstrapyramidale lidelser og takykardi. For å fjerne Claritin fra mage-tarmkanalen, brukes magesvikt med isotonisk natriumkloridløsning, adsorbenter foreskrives. Behandling - støttende og symptomatisk behandling. Ikke eliminert fra kroppen gjennom hemodialyse. Det er ingen informasjon om muligheten for peritonealdialyse.

Utgivelsesskjema

Claritin tabletter
Tabletter i 10 mg emballasje 7; 10 eller 30 stykker (blisterpakning). Tablettene er hvite eller nesten hvite, merket med tallet "10" på den ene siden og varemerket til produsenten (kolbe og bolle) på den andre, er i fare på den ene siden.

Claritinsirup
Sirup i mørke glassflasker på 60 eller 120 ml. Pakken inneholder en doseringsskje med etiketter. Gulaktig eller fargeløs sirup uten urenheter.

Lagringsforhold

Holdbarheten til sirupet er 3 år; piller - 4 år. Oppbevares ved temperaturer 2-30 ° C. Claritin er godkjent for salg uten resept.

synonymer

Vero-Loratadin, Lomilan, Lotharen, Clallergin, Clarisens, Claridol, Loratadin-Hemofarm, Clarifarm, Loratadin-Verte, Clarothin, Clarifer, Clarfast, Loragexal, Loratadin, Alerpriv, Clargotil, Erolin.
Se også listen over analoger av stoffet Claritin.

Claritin ® (Claritin ®)

Aktiv ingrediens:

innhold

Farmakologisk gruppe

Nosologisk klassifisering (ICD-10)

3D-bilder

struktur

Beskrivelse av doseringsform

Sirup: klar, fargeløs eller gulaktig, uten synlige partikler.

Tabletter: Ovalformet, hvit eller nesten hvit i farge, uten utenlandsk inneslutning, på den ene siden er det fare, varemerket "kopp og kolbe" og tallet "10", den andre siden er glatt.

Farmakologisk aktivitet

farmakodynamikk

Loratadin - det aktive stoffet i stoffet Claritin ® - er en trisyklisk forbindelse med en utprøvd antihistamin effekt og er en selektiv perifer blokkering H1-histaminreseptorer. Det har en rask og langvarig anti-allergisk effekt. Virkningsfeil - innen 30 minutter etter at du tok stoffet Claritin ® inne. Antihistamin effekten når maksimalt etter 8-12 timer fra virkningsfasen og varer mer enn 24 timer.

Loratadin trenger ikke inn i BBB og påvirker ikke sentralnervesystemet. Det har ingen klinisk signifikant anticholinerge eller beroligende effekt, dvs. forårsaker ikke døsighet og påvirker ikke hastigheten til psykomotoriske reaksjoner når de brukes i de anbefalte dosene. Ved å ta Claritin ® forlenges ikke QT-intervallet på et EKG.

Ved langvarig behandling ble det ikke observert klinisk signifikante endringer i vitale tegn, fysiske undersøkelsesdata, laboratorieresultater eller EKG-resultater.

Loratadin har ikke betydelig selektivitet for H2-histaminreseptorer. Det hemmer ikke gjenopptaket av norepinefrin og har liten effekt på kardiovaskulærsystemet eller pacemakerfunksjonen.

farmakokinetikk

Loratadin absorberes raskt og godt i fordøyelseskanalen. Tmax loratadin i blodplasmaet - 1-1,5 h, og dets aktive metabolitt desloratadin - 1,5-3,7 h. Matinntaket øker Tmax loratadin og desloratadin i ca. 1 time, men påvirker ikke virkningen av stoffet. Cmax loratadin og desloratadin er ikke avhengig av inntak av mat. Hos pasienter med kronisk nyresykdom Cmax og loratadin AUC og dets aktive metabolitt økes sammenlignet med disse indikatorene hos pasienter med normal nyrefunksjon. T1/2 loratadin og dets aktive metabolitt er ikke forskjellig fra de hos friske pasienter. Hos pasienter med alkoholisk leverskade Cmax og loratadins AUC og dets aktive metabolitt øker med 2 ganger sammenlignet med disse indikatorene hos pasienter med normal leverfunksjon.

Loratadin har en høy grad (97-99%), og den aktive metabolitten har en moderat grad (73-76%) bindende til plasmaproteiner.

Loratadin metaboliseres til desloratadin gjennom cytokrom P450 3A4-systemet og, i mindre grad, cytokrom P450 2D6-systemet. Utskilt gjennom nyrene (ca. 40% av den inntatte dosen) og gjennom tarmene (ca. 42% av den inntakte dosen) i mer enn 10 dager, hovedsakelig i form av konjugerte metabolitter. Omtrent 27% av den inntakte dosen elimineres gjennom nyrene innen 24 timer etter at legemidlet er tatt. Mindre enn 1% av det aktive stoffet utskilles gjennom nyrene i uendret form innen 24 timer etter at legemidlet er tatt.

Biotilgjengeligheten av loratadin og dens aktive metabolitt er doseavhengig. Farmakokinetiske profiler av loratadin og dets aktive metabolitt hos voksne og eldre friske frivillige var sammenlignbare.

T1/2 loratadin varierer fra 3 til 20 timer (gjennomsnittlig 8,4 timer) og desloratadin fra 8,8 til 92 timer (gjennomsnittlig 28 timer); Hos eldre pasienter, fra 6,7 ​​til 37 timer (gjennomsnittlig 18,2 timer) og 11 til 39 timer (gjennomsnittlig 17,5 timer). T1/2 øker med alkoholisk leverskade (avhengig av alvorlighetsgraden av sykdommen) og endres ikke i nærvær av CRF.

Hemodialyse hos pasienter med kronisk nyresvikt har ingen effekt på farmakokinetikken til loratadin og dets aktive metabolitt.

Indikasjoner stoff Claritin ®

sesongmessig (pollinose) og helårs allergisk rhinitt og allergisk konjunktivitt - symptomatisk behandling av nysing, kløe i neseslimhinnen, rhinoré, brennende og kløe i øynene, tåre;

kronisk idiopatisk urtikaria;

allergiske hudsykdommer.

Kontra

intoleranse eller overfølsomhet overfor loratadin eller annen komponent av legemidlet;

sjeldne arvelige sykdommer (brudd på toleransen av galaktose, Lapps laktasemangel eller glukose-galaktosemalabsorpsjon) - på grunn av tilstedeværelsen av laktose, som er en del av tabletter; mangel på sukrase / isomaltase, fruktoseintoleranse, glukose-galaktosemalabsorpsjon - på grunn av tilstedeværelsen av sukrose, som er en del av sirupen;

amming periode;

alder opptil 2 år (for sirup), 3 år (for tabletter).

Med forsiktighet: alvorlig abnorm leverfunksjon; graviditet (se "Søknad under graviditet og amming").

Bruk under graviditet og amming

Sikkerheten til loratadin under graviditet er ikke fastslått. Bruk av stoffet Claritin ® er bare mulig dersom den tiltenkte fordelen til moren oppveier den potensielle risikoen for fosteret.

Loratadin og dets aktive metabolitt utskilles i morsmelk, derfor bør det ved avskrivning av et legemiddel under amming avgjøres.

Bivirkninger

Hodepine (2,7%), nervøsitet (2,3%), tretthet (1%) ble observert oftere i kliniske studier med barn fra 2 til 12 år som tok stoffet Claritin ® oftere enn i placebogruppen.

I kliniske studier med voksne, forekom bivirkninger som ble observert oftere enn ved bruk av placebo ("dummy") hos 2% av pasientene som tok stoffet Claritin ®. Hos voksne ble det observert hodepine (0,6%), døsighet (1,2%), økt appetitt (0,5%) og søvnløshet (0,1%) ved bruk av stoffet Claritin ® hyppigere enn i placebogruppen.. I tillegg var det svært sjeldne rapporter etter markedsføringen (®.

Legemidlet Claritin ® forbedrer ikke effekten av alkohol på sentralnervesystemet.

Da loratadin ble gitt samtidig med ketokonazol, erytromycin eller cimetidin, var det en økning i plasma loratadinkonsentrasjonen, men denne økningen var ikke klinisk signifikant, inkl. i følge EKG.

Dosering og administrasjon

Innvendig, uansett måltidstider.

Voksne, inkludert Eldre og tenåringer fra 12 år: bruk av Claritin ® i en dose på 10 mg (1 tab eller 2 ts (10 ml) sirup) anbefales 1 gang daglig. Ved bruk av legemidlet hos eldre pasienter og hos pasienter med tilstedeværelse av ESRD, er dosejustering ikke nødvendig.

Barn fra 2 (for sirup) og 3 (for tabletter) opp til 12 år: dosen Claritin ® anbefales å bli foreskrevet, avhengig av kroppsvekt. Med en kroppsvekt på 30 kg eller mindre, 5 mg (1 ts (5 ml) sirup) 1 gang per dag; mer enn 30 kg - 10 mg (2 ts (10 ml) sirup eller 1 tab.) 1 gang per dag.

Voksne og barn med en kroppsvekt på mer enn 30 kg med alvorlig leverdysfunksjon, bør startdosen være 10 mg (2 teskeps (10 ml) sirup eller 1 tab.) Hver annen dag, med en kroppsvekt på 30 kg eller mindre - 5 mg (1 del (5 ml) sirup) annenhver dag.

overdose

Symptomer: døsighet, takykardi, hodepine. I tilfelle av overdose, kontakt lege umiddelbart.

Behandling: symptomatisk og støttende terapi. Mulig mageutslipp, mottak av adsorbenter (knust aktivert karbon med vann). Loratadin utskilles ikke ved hemodialyse. Etter å ha gitt nødhjelp, er det nødvendig å fortsette å overvåke pasientens tilstand.

Spesielle instruksjoner

Barn fra 2 til 3 år anbefales å ta Claritin ® medisin i form av sirup.

Administrasjonen av Claritin ® bør seponeres 48 timer før hudprøver, siden antihistaminmedisiner kan forvride resultatene av en diagnostisk studie.

Innflytelse på evnen til å kjøre biler og arbeid med mekanismer. Ingen negativ effekt av stoffet Claritin ® på evnen til å kjøre bil eller utføre andre aktiviteter som krever økt oppmerksomhetskonsentrasjon ble oppdaget. Men i svært sjeldne tilfeller opplever noen pasienter døsighet mens de tar stoffet Claritin ®, noe som kan påvirke evnen til å kjøre og arbeide med mekanismer.

Utgivelsesskjema

Sirup, 1 mg / ml. Flasker med mørkt glass, forseglet med aluminiumskruehetter, med en ring av den første åpningen og PE-forseglingspakningen, eller polypropylen-skruenhetter som har en ring av den første åpningen, beskyttelse mot å åpne flasken med barn og PE-pakning, 60 eller 120 ml. 1 fl. komplett med en plastdoseringsskje eller en 5 ml sprøyte i en eske.

Tabletter, 10 mg. I blister laget av PVC og aluminiumsfolie, 7, 10 eller 15 stk. 1, 2 eller 3 bl. i en eske.

produsenten

Schering-Plough Labo N.V., Heist-op-den-Berg, Belgia.

Registreringsinnehaver: Schering-Plau Labo N.V., Heist-op-den-Berg, Belgia.

Krav fra forbrukere skal sendes til følgende adresse: 107113, Moskva, 3. Rybinskaya st., 18, s. 2.

Tlf.: (495) 231-12-00; faks: (495) 231-12-02.

Salgsbetingelser for apotek

Oppbevaringsbetingelser for legemidlet Claritin ®

Oppbevares utilgjengelig for barn.

Utløpsdato for stoffet Claritin ®

10 mg tabletter - 4 år.

sirup 1 mg / ml - 3 år.

sirup 1 mg / ml - 3 år.

Ikke bruk etter utløpsdatoen som er trykt på pakningen.

Claritin aktiv substans

Claritin aktiv substans

Claritin aktiv substans

For helsepersonell!

på medisinsk bruk av stoffet

Registreringsnummer - П N013494 / 01 (tabletter); P N013494 / 02 (sirup).

Handelsnavn for stoffet - Claritin.

Det internasjonale ulisensierte navnet er loratadin (loratadin).

Doseringsform - tabletter; sirup

Tabletter: aktiv ingrediens - loratadin 10 mg,

hjelpestoffer - laktosemonohydrat, maisstivelse, magnesiumstearat.

Syrup: aktiv ingrediens - loratadin 1 mg / ml,

hjelpestoffer - propylenglykol, glyserol, sitronsyremonohydrat (alternativt sitronsyre vannfri), natriumbensoat, sukrose (granulert), kunstig smak (fersken), renset vann.

Tabletter: ovalformede tabletter med hvit eller nesten hvit farge, uten utenlandsk inneslutning, på den ene siden er det fare, varemerket "kopp og kolbe" og tallet "10", den andre siden er glatt.

Sirup: En klar, fargeløs eller gulaktig sirup som ikke inneholder noen synlige partikler.

Antiallergisk - N1-histaminreseptorblokker.

Farmakodynamikk: Claritin - et antihistaminmedisin - selektiv perifer blokkering N1-histaminreseptorer. Det har en rask og langvarig anti-allergisk effekt. Virkningsmåte - innen 30 minutter etter inntak. Antihistamin-effekten tøyer etter 8-12 timer fra begynnelsen av tiltaket og varer mer enn 24 timer. Claritin trenger ikke inn i blodhjernebarrieren og påvirker ikke sentralnervesystemet, har ikke anticholinerge og beroligende effekter (døsighet), påvirker ikke hastigheten på de psykomotoriske reaksjonene. Ta Claritin forlenger ikke QT-intervallet på EKG.

Farmakokinetikk: Claritin absorberes raskt i mage-tarmkanalen. Tiden for å nå maksimal plasmakonsentrasjon av loratadin er 1,3 timer, og dets aktive metabolitt, desloratadin, er 2,5 timer. Spise øker tiden for å nå maksimal konsentrasjon (Tmax) loratadin og desloratadin i ca. 1 time. Maksimal konsentrasjon (Cmaxa) loratadin og desloratadin er ikke avhengig av inntak av mat. Maksimal konsentrasjon øker hos eldre pasienter, pasienter med kronisk nyreinsuffisiens eller alkoholisk leverskade.

Loratadin metaboliseres til desloratadin av cytokrom P450 ZA4 og, i mindre grad, cytokrom P450 2D6. Ekskresert i urin og galle. Halveringstiden til loratadin er fra 3 til 20 timer (gjennomsnittlig 8,4 timer), og desloratadin er fra 8,8 til 92 timer (i gjennomsnitt 28 timer); Hos eldre pasienter, fra 6,7 ​​til 37 timer (gjennomsnittlig 18,2 timer) og 11 til 39 timer (i gjennomsnitt 17,5 timer). Halveringstiden øker med alkoholskader i leveren (avhengig av alvorlighetsgraden av sykdommen) og endres ikke i nærvær av kronisk nyresvikt.

Hemodialyse påvirket ikke farmakokinetikken til loratadin og dets aktive metabolitt.

- sesongmessig (pollinose) og allergisk rhinitt året rundt og allergisk konjunktivit - eliminering av symptomene forbundet med disse sykdommene - nysing, kløe i neseslimhinnen, rhinoré, brennende følelse og kløe i øynene, rive.

- Kronisk idiopatisk urtikaria

- Hudsykdommer av allergisk opprinnelse.

- intoleranse eller overfølsomhet overfor loratadin eller annen komponent av legemidlet,

- alder opptil 2 år,

Bruk under graviditet og amming

Bruken av Claritin under graviditet er bare mulig dersom den tiltenkte fordelen til moren oppveier den potensielle risikoen for fosteret.

Claritin utskilles i morsmelk, så når man foreskriver legemidlet under amming, bør spørsmålet om seponering av amming løses.

Innvendig, uansett måltidstider.

Voksne. inkludert eldre og ungdommer over 12 år, anbefales det å ta Claritin i en dose på 10 mg (1 tablett eller 2 teskjeer (10 ml) sirup) en gang daglig.

For pasienter med nedsatt leverfunksjon eller nedsatt nyrefunksjon bør startdosen være 1 tablett (10 mg) eller 2 ts (10 ml) sirup annenhver dag.

Barn i alderen 2 til 12 år, dosen Claritin anbefales å utnevne, avhengig av kroppsvekt:

- med en kroppsvekt på mindre enn 30 kg, 5 mg (1 ts (5 ml) sirup eller 1/2 tablett) 1 gang per dag.

- Med en kroppsvekt på 30 kg eller mer - 10 mg (2 ts (10 ml) sirup eller 1 tablett) 1 gang per dag.

Bivirkningene nedenfor, med Claritin, oppstod med en frekvens på> 2% og omtrent samme frekvens som med placebo ("pacifiers").

Hos voksne ble det observert hodepine, tretthet, tørr munn, døsighet, gastrointestinale sykdommer (kvalme, gastritt) og allergiske reaksjoner i form av utslett. I tillegg var det sjeldne rapporter om anafylaksi, alopeci, unormal leverfunksjon, hjertebank og takykardi.

Barn hadde sjelden hodepine, nervøsitet, sedering. Som hos voksne var forekomsten av disse fenomenene på samme nivå som med placebo (dummy).

Symptomer: døsighet, takykardi, hodepine. I tilfelle av overdose, kontakt lege umiddelbart.

Behandling: Magespray (fortrinnsvis 0,9% natriumkloridoppløsning), mottatt adsorbenter (pulverisert aktivert karbon med vann), symptomatiske midler.

Loratadin utskilles ikke ved hemodialyse.

Spising påvirker ikke effektiviteten av stoffet.

Claritin forbedrer ikke effekten av alkohol på sentralnervesystemet. Når Claritin ble tatt sammen med ketokonazol, erytromycin eller cimetidin, økte plasmakonsentrasjonen av loratadin og dets metabolitt, men denne økningen ble ikke manifestert klinisk, inkludert i henhold til elektrokardiografi.

Barn under 3 år anbefales å ta Claritin som sirup.

Ingen negativ effekt av Claritin på evnen til å kjøre bil eller å utføre andre aktiviteter som krever økt oppmerksomhets oppmerksomhet ble avslørt.

Tabletter på 10 mg: på 7, 10 eller 15 tabletter i blisterene laget av polyvinylklorid og aluminiumsfolie. På 1, 2 eller 3 blister sammen med søknadsinstruksjonen i en papppakke.

Sirup 1 mg / ml: 60 eller 120 ml i mørke glassflasker, forseglet med aluminiumskruehetter, med beskyttelsesring mot utilsiktet åpning og en polyetylenpakning; på 1 flaske komplett med en plastskjeepakke og applikasjonsinstruksjonen i en papppakke.

Ved en temperatur ikke høyere enn 25 ° С.

I rekkevidde av barn.

Ikke bruk etter utløpsdato.

Navn og adresse til produsenten

Schering-Plough Labo NV, Indushtriepark 30, B-2220, Heist-op-den-Berg, Belgia.

Forbrukerklager sendt til:

Claritin aktiv substans

Claritin kan tilskrives universelle antihistaminer, stoffet bidrar til å lindre akutte manifestasjoner av intoleranse og kan brukes som et stoff for forebygging.

Sammensetningen og virkningsmekanismen Claritin

Den viktigste aktive ingrediensen i Claritin er loratadin. Legemidlet er tilgjengelig i de mest populære doseringsformene - disse er enkle tabletter og sirup.

En tablett inneholder 10 mg av hovedaktiv ingrediens - loratadin, henholdsvis 1 milliliter sirup, 1 mg loratadin.

Sirup er en klar eller litt gulaktig løsning, uten ekstra urenheter, oftest brukes den til behandling av allergier hos barn.

Tablettene er ovale, risikerte på den ene siden. På den andre siden av tabletten er det en kolbe eller koppmerke, denne funksjonen lar deg kjøpe et originalt stoff, ikke en falsk.

Som hjelpestoffer i en hvilken som helst doseringsform av Claritin inkluderte stoffer som praktisk talt ikke er i stand til å forårsake allergiske reaksjoner.

Claritin som et antihistamin utøver sin virkning ved å blokkere histaminreseptorer.

Den terapeutiske effekten etter bruk av stoffet utvikler seg veldig raskt, etter omtrent en halv time kan du allerede føle en merkbar forbedring i trivsel.

Virkningen av stoffet fortsetter gjennom hele dagen, noe som skaper bekvemmelighet når du bruker stoffet under behandlingen.

Både sirup og tabletter har:

  • Antihistamin.
  • Kløestillende.
  • Anti-inflammatorisk virkning.

Legemidlet øker styrken i vaskulærmurene, reduserer puffiness, fjerner kløe og rødme fra huden. Claritin fjerner allergier fra både hud og slimhinner.

Den viktigste aktive komponenten av Claritin passerer ikke gjennom blod-hjernebarrieren, og derfor gir dette antihistamin ikke CNS depresjon.

Det er, når du tar Claritin, ikke trenger å frykte utviklingen av hemming og døsighet.

Indikasjoner for bruk Claritina

Claritin er foreskrevet av allergikere både som terapeutisk og profylaktisk middel.

På grunn av den raske og effektive blokkering av arbeidet med histamin, brukes legemidlet til å behandle mange typer allergiske reaksjoner.

Det er foreskrevet for:

  • Pollinose, det vil si sesongmessige allergier uttrykt av rhinitt, konjunktivitt.
  • Allergisk form for rhinitt.
  • Konjunktivitt.
  • Dermatose, utvikling på grunn av allergier. Claritin eliminerer raskt manifestasjonene av urticaria og forhindrer forekomsten, hjelper med å lindre de fleste symptomene i dermatitt og eksem.
  • Hevelse Quincke. Claritin reduserer ikke bare puffiness, men eliminerer også tegn på bronkospasme.
  • Allergier som oppstår ved biter av ulike insekter.

Når du foreskriver Claritin for disse sykdommene, hjelper medikamentet til å fjerne nysing, hoste, reduserer mengden utslipp fra nesen, gjenoppretter normal pust.

Under påvirkning av medisinen reduseres tåren, bronkospasmen elimineres, kløe på huden, slimhinner og nese elimineres.

Egenskaper ved behandling med Claritin

Claritin i en hvilken som helst doseringsform kan tas uavhengig av måltidet.

De vasker ned medisinen med vanlig vann, og det er også ønskelig å drikke sirupen, noe som forbedrer fordøyeligheten av hovedaktiv ingrediens.

Legen velger dosen for pasienten basert på hans alder, alvorlighetsgraden av symptomer og de viktigste manifestasjonene av en allergisk reaksjon.

For barn opptil tre år blir stoffet tømt i sirup, og fra tre år kan du bli behandlet med tabletter og sirup.

Fra tolv år bør preferanse gis til tabletter. Ved behandling av de vanligste allergiene oppnås vanligvis eliminering av alle symptomer ved å ta 10 mg Claritin per dag, som er en tablett eller 10 ml sirup.

Hvis en pasient har alvorlig lever- eller nyresykdom, blir en dose på 10 mg foreskrevet hver annen dag.

Hvordan virker Claritin for allergi og hva som er viktig å vite om stoffet

Belgisk medisin Claritin - et effektivt legemiddel som fjerner symptomene på en allergisk respons i kroppen så snart som mulig.

Aktivt stoff virker selektivt og stopper H-1 histaminreseptorer. Det påvirker ikke de nærliggende organene, nervesystemet.

funksjonen

Claritin er tilgjengelig i tabletter og i form av en søt sirup, som er beregnet for barn. Tabletter med hvit farge, ovalformet, er delt på den ene siden av risiko i 2 halvdeler. På den ene siden har firmaets varemerke blitt erstattet (kolbe + bolle + nummer 10). Blisterpakning inneholder 7-10 tabletter, som er vedlagt i en kartong med 1-3 pigger. Også i hver pakke er det en instruksjon om hvordan å påføre et antihistamin korrekt.

Sirup er en tykk homogen masse, gjennomsiktig og nesten fargeløs. I en flaske mørkt glass er 60 eller 120 ml pakket. En plastmåleske eller sprøyte med påførte målinger er vedlagt i esken. Sett inn instruksjonen hvordan du bruker verktøyet er nødvendig.

En tablett inneholder 10 mg av den aktive ingrediensen, og 1 ml sirup - 1 mg.

Tilleggskomponenter av tabletter:

  • magnesiumstearat;
  • laktosemonohydrat;
  • maisstivelse.

Ved valg av medisin for allergi anbefales det å ta hensyn til kroppens respons på ytterligere stoffer.

Aktiv handling

Behandlingskomponenten i begge skjemaene er loratadin. Stoffet reduserer kapillær permeabilitet, blokkerer histamin, motvirker manifestasjonen av en allergisk reaksjon. Samtidig fungerer en ny generasjons verktøy selektivt kun på forbindelser som fremkaller allergi. Resten av organene, inkludert nervesystemet, har stoffet ingen effekt. Derfor forekommer bivirkninger hos bare 2% av pasientene.

Virker effektivt som en forebygging av allergi.

Ytterligere ingredienser i sirupen (sitronsyre, spesiell rensing, sukrose, fersken smak) tjener til å forbedre smaken av stoffet.

Virkningsmekanismen i kroppen

Claritin ta, uavhengig av måltidet. 1 tablett gir antihistamin effekt i løpet av dagen. Etter 30 minutter kommer verktøyet inn i blodet, absorbert gjennom magen i magen. Den største mengden av stoffet i pasientens plasma er notert 2 timer etter å ha tatt dosen av legemidlet.

Hvis inntaket er kombinert med mat, reduseres reaksjonshastigheten med 1 time.

Claritin utskilles av nyrene (27% på den første dagen), ved leveren. Kroniske urogenitale sykdommer påvirker ikke tilbaketrekningsperioden. Alkoholisk leverskade reduserer evakueringen av Claritin fra kroppen.

Halveringstiden til stoffet er 24-48 timer. Derivater fjernes fra kroppen inntil 4 dager.

Hva er symptomene på behandlingen?

Claritin er utviklet for å motstå allergiske manifestasjoner. Det brukes derfor til følgende symptomer:

  • rødhet i øyelokkene forbundet med hevelse, tåre, alvorlig kløe, konjunktivitt;
  • sesongmessig manifestasjon av allergisk rhinitt;
  • kløende hudutslett;
  • symptomer på eksem, psoriasis, dermatitt;
  • allergisk respons av kroppen til visse matvarer;
  • Quinckes ødem, utilstrekkelig respons på insektbitt;
  • inflammatoriske manifestasjoner på slimhinnene i luftveiene.

Kontraindikasjoner og bivirkninger

Det anbefales ikke å bli behandlet med Claritin i følgende tilfeller:

  • under graviditet, siden effekten av stoffet på fosteret er ukjent;
  • Barn opptil 2 år med sirupbehandling, tabletter bør ikke gis til barn opptil tre år;
  • arvelig laktoseintoleranse;
  • overfølsomhet overfor stoffet.

Bivirkninger hos barn og voksne forekommer i 2% av tilfellene.

Tegn på stoffkompatibilitet hos barn:

  • økt nervøs irritabilitet;
  • hemming av handlinger og gjerninger
  • hodepine, hurtig tretthet, uvanlig døsighet.

Reaksjonen av voksne pasienter på bivirkninger:

  • smertefull hodepine, migrene;
  • utseendet av tidlig døsighet eller tvert imot, for mye spenning, irritabilitet;
  • en kraftig økning i appetitten, zhor.

I sjeldne tilfeller forårsaker bivirkningen en sammenbrudd av kroppens funksjonalitet:

  • fremveksten av dermatitt av en annen natur;
  • svimmelhet, tretthet, smertefull tendens til å sove
  • økt hjerterytme;
  • hårtap
  • på fordøyelsessystemet: tegn på gastritt, tørre slimhinner, smerte i leveren.

Hvordan søke på voksne og barn

Claritin tabletter er foreskrevet for voksne pasienter og barn over 12 år. Det anbefales at du drikker 1 tablett på samme tid på dagen. Hvis nyrene og leveren er påvirket av kroniske sykdommer, bør pause tiden økes til 48 timer. Unge barn (2-12 år gammel) drikker en halv tablett per dag eller 1 sirup. For spedbarn (2-3 år), er sirup foreskrevet for behandling slik at barnet ikke stikker på pillen.

Hvis behandlingen utføres med sirup, drikker voksne allergikere og ungdom over 12 år Claritin 2 tiltak av gangen. Et barn som ikke har nådd en vekt på 30 kg, anbefales å redusere dosen med halvparten.

Barn under tre år rådes til å bli behandlet med sirup. I dette tilfellet, hvis barnets alder er mindre enn 2 år, tas hensyn til forventet skade og fordeler ved behandling.

Forbedring er registrert en halv time etter å ha tatt stoffet i noen form:

  • rive stopper;
  • hevelse i øyelokkene, slimhinner;
  • pasienten stopper nysing, hoste forsvinner;
  • kløe av vev stopper.

Den positive effekten varer i 24-28 timer. Organismen blir ikke vanedannende, så behandling for kroniske lesjoner kan utføres i lang tid. I den akutte perioden varer opptaket 5-10 dager. Varigheten av behandlingen avhenger av pasientens helse.

For å forhindre inntaket, anbefales det å starte en måned før den farlige perioden (blomstring av planter, år med pollen).

Hva å gjøre i tilfelle overdosering

Hos voksne oppstår symptomer på overdosering med en firefoldig økning i normen. Barn trenger 2 ganger doseringen.

Egenskaper ved behandling under graviditet og amming

Spesielle studier av hvordan Claritin påvirker en gravid kvinne og fosteret, har ikke blitt utført. Det er lagt merke til at det aktive stoffet har en tendens til å akkumulere i morsmelk og blod. Derfor bør ikke medisin uten ekstrem nødvendighet være.

Når du foreskriver behandling for ammende mødre, anbefales det å bytte til kunstig fôring av barnet.

Interaksjon med andre stoffer og alkohol

Det er nødvendig å konsultere legen din dersom du skal ta et antihistamin med andre legemidler. Noen stoffer øker konsentrasjonen av loratadin i blodet (ketokonazol, erytromycin). Som et resultat får en person en overdose fra en standard mengde medikamentstoff.

Effekten av hypnotiske, beroligende midler er forbedret.

Spesielle instrukser for behandling

I enkelte tilfeller bør medisiner unngås nøyaktig arbeid, kjøring.

Meninger om pasientene om denne medisinen

Testimonials av folk som har tatt Allergi Claritin:

Vi feiret bursdagen til en venn i en georgiansk restaurant. De serverte kebaber sterkt pepper. Jeg begynte nesten å begynne å vannne øynene mine, en sterk hoste oppstod, tett nese. Vel, det ved siden av et par sitter. Kvinnen så min tilstand og ga Claritin pille, og rådde å legge det under tungen. Så det ser ut til å fungere raskere. Det viste seg at mannen hennes er allergisk. Så det er bare med dette legemidlet at pollen er lagret i vårsommers sommersesong. Det hjalp meg om 15 minutter. Nå skal jeg også ta med meg piller bare i tilfelle. Fordel dispensert over-the-counter medisin. Og merkelig er det ingen lange beskrivelser i håndboken. Det ser ut til at bare 2% av pasientene viser intoleranse mot stoffet. Vi antar at jeg ikke er blant dem.

Marina, 23 år gammel

I familien vår blant voksne bryter allergi ikke noen. Og barn er utsatt for allergiske manifestasjoner. Gud forby i sommer jordbær jordbær å spise, og om vinteren - et lite stykke mandarin eller oransje. Begynn umiddelbart å ansikt og hender dekket med kløende flekker. Enn ikke blitt behandlet - alt er ubrukelig. Og så begynte en forferdelig hoste. Det virket som at innsiden er slått ut. På vårt siste besøk til en allergiker rådde legen meg til å prøve Klaritinsirup. Datteren min døde først, og så likte hun likevel smaken av medisinen. Ja, og måleske er veldig praktisk å bruke. Og bare en gang om dagen er det nødvendig å ta en sirup. Allergien forsvant på den andre dagen, huden ryddet helt. I dag husker vi ikke lenger ulykken, vi bærer en flaske med oss. Jeg kan ikke tro at for bare 2 måneder siden ble vi redd ved å utvikle bronkial astma.

Lena, 20 år gammel

Meninger om medisin leger

Anmeldelser av spesialister om dette verktøyet:

Jeg jobber på et barnehospital i 15 år. Mine pasienter lider av ulike former for allergi. Det skjer at det er to hoder fra en pott, og i flere år har de ikke lykkes med sykdommen. Jeg anbefaler at du bruker Claritin. Det er en grense - fra 2 år, men i nødstilfeller kan du ta det før.

Selvfølgelig botner stoffet ikke allergien, men det fjerner de smertefulle symptomene uten å feile. Dette er spesielt viktig når en reaksjon på insektbitt ser ut, det er fare for å få Quincke ødem. Ja, og matallergier sank nesten umiddelbart. Jeg anbefaler foreldrene å ikke glemme at sirup er også et legemiddel.

I tilfelle av overdosering, skyll magen, drikk en sorbent (minst aktivert trekull). Derfor, ikke bli båret bort. Dosen til et barn som veier opptil 30 kg er bare 1 scoop per dag, uansett hvor velsmakende stoffet er. Den utvilsomt fordelen av Claritin - nesten ingen bivirkninger. Jeg anser at det er nødvendig å bære en flaske med deg, som en nødhjelp i uforutsette tilfeller.

Vitaly Petrovich, barnelege

Fordeler og ulemper

Claritin er leder blant narkotika med lignende innvirkning:

  • praktisk talt ingen bivirkninger;
  • et utvidet utvalg av pasienter, inkludert barn, eldre, med ulike comorbiditeter;
  • kostnaden av stoffet er tilgjengelig for pasienter med en gjennomsnittlig inntekt;
  • dispensering medisinering krever ikke resept.

Men vi bør ikke glemme at stoffet ikke kurerer patologien, men fjerner bare de forstyrrende symptomene. For å bli kvitt sykdommen må du derfor:

  • bli diagnostisert
  • finne ut hvilket allergen som forårsaker en utilstrekkelig respons av kroppen;
  • følg en diett
  • følg legenes anbefalinger.

Medisinpris

Kostnaden for stoffet varierer avhengig av antall tabletter i pakken, volumet av sirupen i flasken:

  • en blister med 7 tabletter koster ca 180 rubler;
  • Pakking 10 bord. - ca 230 rubler;
  • 30 tabletter - 570-600 rubler;
  • 60 ml sirup - 250-270 rubler.
  • 120 ml - 550-590 rubler.

Samtidig er kostnaden i Internettapoteket mindre på grunn av ofte organiserte handlinger.

Vilkår for lagring

Claritin er dispensert av apotek uten resept, men det anbefales at pasienten ser en lege og ikke selvmedisinerer.

Legemidlet i tabletter beholder sin kvalitet i 4 år, garantert sikker bruk av sirup er 3 år.

Det anbefales å lagre medisinen på et mørkt sted, og observere temperaturregimet på 2-30 ° C.

Hold stoffet fra barn.

analoger

Det er mange medikamenter av lignende klarhetstiltak. I dette tilfellet er fondene delt inn i strukturelle (samme aktive substans i basen) og medikamenter med samme terapeutiske effekt, men en annen sammensetning. Forskjellen i kostnad, eksponeringshastighet for allergikilden, tilstedeværelse av bivirkninger, kontraindikasjoner.

suprastin

Det har en systemisk effekt på kroppen, noe som fører til hyppige bivirkninger. Det anbefales ikke å bruke stoffet for nøyaktig arbeid, kontroll av transport eller spesialutstyr.

Det aktive stoffet i legemidlet er kloropyraminhydroklorid. Mottak er ofte ledsaget av tørr munn, lyst til å drikke. Manifiserer døsighet og inhibering av reaksjon.

Kostnaden for 20 tabletter 130-160 rubler. Verktøyet er ikke tilgjengelig i form av sirup, men presenteres i form av tabletter og injeksjoner.

Aerius

Den aktive ingrediensen er desloratadin, som gir et bredere utvalg av applikasjoner. Spesielt effektivt medikament i behandlingen av hostens og allergisk natur av kulde. Hovedforskjellen i sammensetningen er de ekstra ingrediensene som sikrer sikkerheten til hovedkomponentens aktivitet.

Erius er produsert i form av tabletter og sirup, men kostnaden av medisinen er mye høyere:

  • ca 550 rubler for et dusin tabletter;
  • 60 ml sirup koster ca 670 rubler;
  • 120 ml - 850-890 rubler.

Tsetrin

Aktiviteten av stoffet er gitt av cetirizin dihydroklorid. Tilgjengelig i form av tabletter, dråper og sirup. Dråper foreskrevet til barn fra seks måneder. Men å ta medisinen er forbundet med hyppige bivirkninger, som ikke er egnet for behandling av noen pasienter.

Kvittering av stoffet i blodet tar lengre tid sammenlignet med Claritin, og halveringstiden til Tsetrin er mye raskere. Som et resultat reduseres den terapeutiske effekten, og den anbefalte dosen økes.

Det endelige valget av en egnet medisin er opp til allergisten og ikke råd fra amatører.

Hovedforskjellen mellom Claritin er i mekanismen for selektiv handling når stoffet reduserer mengden histamin på mobilnivå. Samtidig er det ingen nøytralisering av allergenet. Fjerne symptomene på sykdommen, har stoffet ingen terapeutisk effekt på kilden til patologien.